"Zasaďme Česko" 26.-27.října 2019

Tak se nazývá akce iniciovaná ze strany Pago Pago - Paradise Garden Organisation

Výsadby bylin, keřů a stromů budou probíhat ve všech krajích České republiky.

Společným podzimním výsadbovým dnem v roce 2019 bude so a ne 26.-27. října - „Sázení bylin, keřů a stromů“

Cílem akce je společné sázení bylin a dřevin v katastru obce kde bydlím, zlepšit své životní prostředí, podpořit život. Vytvářet místa v krajině kde žiju, kam rád zajdu, jsou mi blízká.

1.Výsadba

Sázíme na trvalé stanoviště především ovocné dvouleté dřeviny vypěstované z osiva ušlechtilých odrůd ovocných dřevin a trvalky v hustém sponu do řad (1*1m), které jsme si sami napěstovali ze semen zdravých stromů, ušlechtilých odrůd a bylin v naší obci, případně koupili špičáky očkované na semenných podnožích v blízké školce. V obci kde sázíme zakládáme genofondové sady jejichž součástí jsou matečnicové stromy. Obecní školky dřevin a trvalek. Do výsadeb sázíme, vyséváme stromy, keře, byliny a to jak cílové dřeviny, tak pomocné dřeviny - olše lepkavá, bříza, osika podporující růst cílové kultury. Zvyšují kvalitu půdy a tím kvalitu cílových dřevin.

2.Co sázíme

Semena získáme z vlastního sběru, od dětí ve školách, z moštáren, pasírek, zpracoven ovoce, semenářských závodů. Dřeviny vypěstované ze semen a vysazené do věku dvou let na trvalé stanoviště, nebo přímo z výsevu na trvalé stanoviště mají kůlový kořen, který jim umožňuje odolávat suchu, mrazu, okusu zvěří, je pro ně vítaný zápoj další vegetace a podporují život v půdě.

3.Údržba

Roubovat můžeme na trvalém stanovišti, ale nemusíme. Přirozený nástup plodnosti generativně množených ovocných dřevin je 8-12 rokem, kdy dosahují pohlavní dospělosti. U ořechů 16-24 rokem. Vysazené stromky nezaléváme, pouze natíráme terminální pupeny proti zimnímu okusu zvěří, trávu mezi stromky vyžínáme sporadicky max. jednou v roce pouze kolem stromků, posečenou trávu ponecháme na místě. Platí čím více vegetace na 1m2, tím více vody, života v půdě a stabilnější klima. Výsadbu udržujeme mechanickou probírkou v souvislém vegetačním zápoji, po nástupu plodnosti ponecháme na stanovišti zdravé dřeviny s žádanými plody.

 

Více informací naleznete pod odkazem : https://kpustovalova.wixsite.com/pagopago/zasadme-cesko

 

Tento web používá technická cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.

Souhlasím